FAQ - Často kladené dotazy

Na kterou stranu skla se okenní fólie aplikují?
Okenní fólie pro automobily se vždy instalují na vnitřní stranu skla. Termo-izolační fólie neboli tepelně izolační okenní fólie se instalují na vnitřní stranu skla.Fólie zabraňují přehřívání interiérů místností a skladů se aplikují na vnější stranu skla. Bezpečnostní fólie a ochranné fólie se aplikují na vnitřní a vnější stranu skla.
Mohu si okenní fólie na sklo a polykarbonát nainstalovat sám?
Instalace okenních fólií na sklo a polykarbonát se vždy doporučuje certifikovaným profesionálem, který zajistí nejlepší vizuální kvalitu a film bude dosahovat úrovně výkonnosti uvedené v dokumentaci výrobce. Pokud chcete zkusit samoinstalaci fólií, připravili jsme pro Vás návod na lepení fólií na sklo a polykarbonát na youtube je také k shlédnutí video s ukázkou instalace okenní fólie madico. Kromě samotné instalace, výběr okenních fólií by měl být proveden po profesionální poradě, aby se zajistily požadované výsledky, pokud jde o kvalitu, vizuální aspekty a dosažení dlouhodobé výkonnosti. Dalším důležitým aspektem, který je třeba zohlednit je, že pouze na profesionální instalace se vztahuje záruka. Pro konzultaci výběru vhodné fólie nás můžete kontaktovat telefonicky: 777 195 599 nebo vyplněním poptávky
Vyžadují okenní fólie zvláštní péči na údržbu a čištění?
Okenní fólie jsou odolné proti poškrábání díky speciální čiré vrstvě deponované na fólii. Okenní fólie se čistí běžnými domácími prostředky, který neobsahují ketony či aceton. Pro čištění se používají papírové ručníky, houby nebo tkaniny. Nepoužíváme tvrdých kartáčů a stěrek. Povrch fólie je upraven tak, že jsou nečistoty snadno odstraňovány. Pro odstranění pevných nečistot lze použít měkkou utěrku.
Mohou skla po instalaci okenních fólií popraskat?
Je-li fólie nainstalována profesionálním způsobem a na základě odborného poradenství, nehrozí popraskání skla. Existují však případy, kdy je instalována správná fólie pro daný typ zasklení a kde původní zasklení nebylo dobře nainstalováno a sklo bylo za rámem naštípnuto. Narušený bod se pak stane bodem napětí po instalaci fólie a v důsledku termálního pnutí, může dojít k popraskání skla. Proto je důležité mít profesionální pomoc při určení správného typů fólie pro konkrétní instalaci. Obecně platí, že fólie, která má celkovou solární absorpci vyšší než 43%, neinstalujeme na vnitřní stranu izolačních skel, která jsou vystavena slunečnímu záření.
Jaká je životnost fólií a jsou fólie odstranitelné ze skla a polykarbonátu?
Výrobce udává rozdílné záruky na materiál dle typu instalace. Kvalitní okenní fólie, které nabízíme, s vhodnou údržbou zůstávají na skle po celá desetiletí aniž by se změnil vzhled a barevnost fólie. Okenní fólie mohou být odstraněny ze skla v případě potřeby kdykoli strhnutím fólie a očištěním lepidla, které drželo fólii ke sklu.
Jaké jsou náklady na instalaci fólie na okna?
Náklady na instalaci fólií na sklo a polykarbonát se liší v závislosti na požadované funkci fólie (solární, bezpečnostní, estetické nebo kombinace různých funkcí). Cena za instalaci fólií na sklo se pohybuje od 750 Kč/m2 bez DPH. Bezpečnostní fólie na sklo: cena od 850Kč/m2 bez DPH. Fólie proti přehřívání místností a fólie pro snížení nákladů na vytápění: 850Kč/m2 bez DPH. Výroba a dodávka řezané grafiky od 950Kč/m2 bez DPH. Po zaslání specifické poptávky Vám rádi sdělíme přesnou cenu pro požadovaný typ a rozsah.
Čeho se týká záruka u fólií na sklo a polykarbonát?
Záruka je dána výrobcem okenních fólií o integritě a vizuálních aspektech okenních fólií za předpokladu, že okenní fólie je nainstalována profesionálním způsobem a na základě odborného poradenství. Záruka se může lišit od výrobce k výrobci. Naše společnost Vám poskytuje záruku na dodané dílo po dobu tří let.
Jaká je energetická návratnost pro solární okenní fólie?
Návratnost fólií se liší zejména v závislosti na množství sluncem ozářené expozice skla, typu použité fólie, typu skla. Obecně platí, že návratnost se pohybuje mezi 2–5 roky. Jsou i instalace, kdy návratnost byla dříve a to i po šesti měsících, vždy však závisí na několika faktorech.
Snižuje se schopnost fólie blokovat škodlivé UV záření v průběhu času?
Ochrana proti škodlivému UV (ultrafialovému) záření použita v okenních fólií není neomezená, ale je navržen tak, aby zajistila stále vysokou ochranu proti škodlivému UV po celou dobu životnosti fólie.
Který typ okenní fólie použít, aby nebylo přes den vidět do interiéru, ale zároveň bylo vidět ven jako přes normální čiré sklo?
Aplakací externí reflexní fólie na sklo se docílí zrcadlového efektu z venku – není vidět dovnitř a zároveň vidíte z interiéru ven. Tento efekt působí velice dobře během dne. V noci po rozsvícení světla tento efekt klesá a pro docílení soukromí v pozdních hodinách je nutné použít závěs či žaluzie. Z fyzikálního hlediska není možné docílit, aby fólie byla stejně účinná v noci jako za dne. Pro to, aby fólie měla tuto vlastnost, kdy zajistí přes den soukromí, musí být fólie tónovaná. Nejvíce reflexní fólie uberou trochu denního světla. Je dobré tedy volit mezi silou reflexe a tónováním fólie. Čím více je fólie reflexní, tím více ubere světla. Pro prostory využívané jako kanceláře, doporučujeme střední variantu- fólii SILVER 35 EXT nebo TITAN 35 EXT . Tyto fólie na sklo zaručí stálý dostatek denního světla a zároveň splní požadavek pro dostatečnou reflexní externí vrstvu. Pro větší prosklené plochy se není zapotřebí obávat nepříjemného ztmavení interiéru při použití nejvíce reflexních fólií na sklo jako je SILVER20 nebo TITAN 20 .
Jaký roztok použít při instalaci fólií na sklo nebo polykarbonát?
Pro instalaci okenních fólií používáme roztok vody s dětským šamponem Johnson baby. Vodu se šamponem mícháme v poměru 1 kávová lžíce na 1,5 l vody.
Lze instalací ochranné fólie zabezpečit zrcadlové plochy?
Zabezpečit zrcadlové plochy proti případnému zranění při rozbití nebo pádu do zrcadla lze dosáhnout nalepením ochranné čiré fólie na sklo na zadní stranu zrcadla. Aplikuje se ochranná fólie o síle 0,1mm, 0,18mm nebo 0,23mm. Pro volbu vhodné tloušťky fólie rozhoduje velikost zrcadlové plochy a předpokládaný odhad destrukční energie. Pro případ, kdy by hrozil náraz dítěte do zrcadlové plochy, doporučujeme zvolit fólii o síle 0,20mm, kterou standardně lepíme na zrcadla v baletních školách nebo divadelních zkušebnách. Námi dodávané ochranné fólie mají zdravotní atesty a pevnostní atest podle normy EN 12 600.
Řeší okenní fólie rosení skel?
Keramické tepelně-izolační fólie na sklo se pro tepelné záření topných těles chovají jako tepelná zrcadla. Tepelné záření odrážejí zpět do interiéru a současně pohlcují. Tím zvyšují povrchovou teplotu skla a omezují kondenzaci vodní páry. Jinak řečeno, omezují rosení oken. Termoizolační fólie rosení skel omezí. 100% omezení rosení skel záleží na rosném bodu v dané místnosti a dalších faktorech. Instalací termoizolační fólie se nedá 100% určit pokud rosení skel zcela vymizí nebo se zlepší například o 80%. Vhodnou fólie je teplně-izolační okenní fólie MAC 6000
Jaký je způsob instalace okenní fólie u různých typů rámů skel?
O oken, která mají plastové rámy bez silikonu se okenní fólie instalují pod rámy. U dřevěných, hliníkových rámů a rámů se silikonem se fólie ořezává, cca 0,1 mm od kraje.
Zamezí okenní fólie přehřívání místností zejména v letním období?
Přehřívání místností lze limitovat použitím externích fólií na sklo nebo externích fólií na polykarbonát. Z našich zkušeností se teplota v interiéru sníží o 9–18°C v závislosti na použité fólii a prosklené ploše.
Jakou tloušťku mají bezpečnostní fólie proti vloupání?
Bezpečnostní fólie 12 MIL má tloušťku 0,36mm. Bezpečnostní fólie 15 MIL má tloušťku 0,40 mm. V případě pokusu o násilné proražení se sklo s instalovanou bezpečnostní fólií rozbije, ale fólie jej drží v uceleném stavu a útočník tedy nemůže proniknout do objektu. Doporučujeme shlédnout názornou video ukázku srovnání rozbití skla bez fólie a s ochrannými fóliemi o tloušťce 0,17 mm a 0,20mm.
O kolik se sníží propustnost denního světla do interiéru po instalaci tónované fólie?
Lidské oko vnímá světelnou energii logaritmicky narozdíl od fólií, které regulují intenzitu osvětlení lineárně. Instalací fólie s propustností 50% ubude v místnosti polovina osvětlení. Lidské oko tento úbytek vyhodnotí tak, že budeme vnímat úbytek pouze o 0,3 (1=100 % úroveň osvětlení před instalací, 0=0% úplná tma). Volba vhodné propustnosti pro každou místnost zásadně závisí na velikosti a počtu prosklených ploch. Fólie s propustností 40% denního světla je vhodnou volnou pro obytné prostory a kanceláře. Místnost nebude po instalaci okenní fólie s propustností světla 40% šerá.
Existují neprůstřelné fólie?
Technologie pro výrobu neprůstřelných okenních fólií není. Vyrábějí se pouze neprůstřelná skla s nalepenou bezpečnostní fólií.
Neuvolňují se při a po instalaci z okenních fólií zdraví škodlivé látky?
Všechny námi nabízené fólie jsou schváleny Státním zdravotním ústavem a mají zdravotní certifikát nezávadnosti a to i pro použití v potravinářství.
Nabízíte barevné průhledné okenní fólie, které vytvoří probarvené sklo?
Nabízíme několik druhů barevných fólií. Barevné fólie s efektem čistého probarveného skla jsou v dostání celkem v 16 ti odstínech. Nabízíme i další barevné fólie, které jsou designovým doplňkem v pracovním prostředí, mateřských školách, obytných prostorech
Umí okenní fólie na sklo vytvořit zrcadlovou plochu?
Zrcadlovou plochu lze vytvořit instalací jedné vrstvy reflexní stříbrné fólie SILVER 20 Xtra. Zrcadlová plocha s téměř 100 % odrazivosti se vytvoří nalepením dvou typů fólií přes sebe. První vrstva se skládá z černé fólie s 0% propustností + druhá vrstva je tvořena stříbrnou reflexní fólií s odrazivostí 80%. Pozor, důležité upozornění! Tato zrcadlová plocha nebude nikdy poskytovat tak dokonalé optické zobrazení jako klasické skleněné zrcadlo. Obraz vytvořený na reflexní fólii bude vždy neostrý. Tyto optické vady jsou dány nerovnostmi na nalepené fólii.
Mohou se bezpečnostní fólie na okna napojovat?
Bezpečnostní fólie jsou standardně vyráběny v šíři 1,52 m a 1,82 m. Jsou-li oba rozměry instalační plochy větší než rozměry fólie je nutné instalovat fólie s napojením. Napojení lze volit horizontální nebo vertikální. Napojení nemá vliv na deklarované vlastnosti a je uznáváno pojišťovacími společnostmi.
Je možné instalací okenní fólie snížit nebo odstranit reflexi na skleněné výloze?
Sklo bez úpravy má odrazivost přibližně 10%. Snížit tuto odrazivost pod 2% mohou antireflexní vrstvy, které dokáží snížit odrazivost až na úroveň 0,2%. Technologie výroby antireflexních vrstev se používá například při výrobě fotografických objektivů. Tuto technologii nelze využít při výrobě okenních fólií.Instalací libovolné okenní fólie se situace pouze zhorší. I čirá fólie na sklo má reflexi 7%.
Dodáváte tepelně izolační fólie, které by minimálně snížily denní světlo v interiéru?
Keramické tepelně izolační fólie mají propustnost denního světla až 76%. Po instalaci nedochází k změně barevnosti a intenzity denního osvětlení.
Lze okenní fólie instalovat na polykarbonát nebo plexisklo?
Na polykarbonát a plasty je možné vylepit pouze fólie, které jsou k použití na plasty a polykarbonát určené. Nabízíme fólie na polykarbonát proti přehřívání: v barevném provedení stříbrná a šedá, zejména vhodné instalovat na světlíky výrobních hal a skladů nebo i světlíky obytných prostor.
V podejně s autodoplňky jsme si koupili fólii na auta. Můžete mi tyto fólie nalepit na moje vozidlo?
*Instalace autofólií se v České republice řídí předpisy Ministerstva dopravy. Naše společnost je držitelem osvědčení 8SD 1818, které nás opravňuje k instalaci autofólií. Na vozidla lze instalovat pouze schválené fólie. Každé takto upravené sklo musí být opatřeno identifikačním štítkem a majitel obdrží Osvědčení o úpravě autoskel.
Jak probíhá pádová zkouška pro bezpečnostní fólie?
Přečtěte si v Novinkách článek Bezpečnostní fólie pro nejvyšší rizika . K shlédnutí je také video pádové zkoušky .
Jakou tepelnou oddolnost mají bezpečnostní folie ?
Okenní fólie jsou vyrobeny z polyesterového nehořlavého materiálu. V kontaktu s přímým plamenem nebo vysokou teplotou se okenní fólie škvaří, ale nehoří. Při teplotě nad 260°C se taví.
Mohu se opálit za normálním sklem v okně. Jaká bude situace po instalaci okenních fólií?
Běžné okenní sklo většinu UV záření pohltí či odrazí. Propustnost bývá pod 20%. Není-li tedy okenní sklo nějak speciálně upraveno, lze se i přes něj teoreticky opálit, popřípadě spálit. Vyžadovalo by to ovšem extrémně dlouhou dobu expozice. Doba pro opálení je značně závislá na typu pokožky. UV záření můžeme rozdělit podle biologických účinků do tří skupin. Dlouhovlnné UVA záření (315 – 400 nm) – obvykle nezpůsobuje ani akutní zčervenání kůže, ani pálení. Středněvlnné UVB záření (280 – 315 nm) – zpravidla způsobuje akutní a chronické poškození kůže. Krátkovlnné UVC záření (280 – 100 nm) – je absorbováno ozónovou vrstvou a na zemský povrch nedopadá. Další podrobnosti. V létě při vysokých teplotách a málo klimatizovaných interiérech, dříve než se opálíte, můžete dostat úpal. Instalací interní nebo externí fólie prakticky odfiltrujete 98% UV záření. Za sklem s okenní fólií se nelze opálit.
Sníží protisluneční fólie také zisk tepla v zimě, kdy je naopak žádoucí, aby se interiér vlivem slunečního záření zahřál?
Protisluneční fólie sníží zisk solární energie v zimním období. Zároveň je však nutné si uvědomit, že v zimě není možné využívat slunečního záření jako radiátoru. Zvláště v našem podnebném pásu není v zimě mnoho slunečných dnů a zároveň jsou dny v zimě velmi krátké. Protisluneční fólie značně sníží náklady na klimatizaci. Malý až nepatrný vyšší výdaj za vytápění v zimním období je tak mnohonásobně vynahrazen.
Bude zapotřebí více umělého osvětlení pro kompenzaci světla po instalaci tónované fólie na okno?
V případě výběru tmavší fólie, je možné, že budete muset použít osvětlení dříve než před instalací. U klimatizovaných budov se mnohem více energie ušetří snížením letních tepelných zisků, než co se vydá na osvětlení. Standardně jsou v kancelářských budovách světla i během dne rozsvícena, v takto používaných objektech nedojde ke změně. Rozdíl může nastat v rodinném domě, kdy v blížících se večerních hodinách vnímáme šero v místnosti dříve s tónovanými fóliemi než se skly bez fólií. Nejedná se však o hodiny navíc kdy svítíme, ale o desítky minut v závislosti na velikosti prosklených ploch a typu použité fólie.
Škodí fólie na skla pokojovým rostlinám?
Záleží na rostlině a použité okenní fólii. Některé rostliny vyžadují vysokou úroveň UV záření, jiné rostliny přirozené světlo. Pokud si nejste jistí, nepoužívejte fólie s nižší viditelnou světelnou propustností než 29%.