Okenní fólie a kondenzace vlhkosti na oknech

Snímače teploty, relativní vlhkosti, rosného bodu, vnitřní, vnější

Význam slova 'Relativní vzdušná vlhkost

Vlhkost vzduchu, procento nasycení vzduchu vodními parami, hmotnost vodních par na jednotku objemu vzduchu, vyjádřená jako procento určitého údaje pro nasycený vzduch o určité teplotě.

pojmy související s výrazem ‚Relativní vzdušná vlhkost‘: Vzdušná vlhkost

Význam slova ‚Maximální vzdušná vlhkost‘

maximální nasycení vzduchu vodními parami, dokud ještě nedošlo k přeměně na srážky; závisí na teplotě; čím je nižší vzdušná vlhkost, tím vyšší je teplota.

pojmy související s výrazem ‚Maximální vzdušná vlhkost‘: Vzdušná vlhkost

Význam slova ‚Absolutní vzdušná vlhkost‘

Neboli rosný bod je stav kdy je vzduch maximálně nasycen parami, nemůže pojmout další vodní páru a ta se začíná srážet na okolních předmětech (kondenzačních jádrech), dochází k přeměně vodních par na srážky – kondenzaci na předmětech, které mají nižší teplotu, než je teplota rosného bodu. Například zrcadlo v koupelně když se sprchujete.

pojmy související s výrazem ‚Absolutní vzdušná vlhkost‘: Rosný bod Vzdušná vlhkost

Význam slova ‚Rosný bod‘

stav, kdy je vzduch maximálně nasycen parami, nemůže pojmout další vodní páru a ta se začíná srážet na okolních předmětech (kondenzačních jádrech), dochází k přeměně vodních par na srážky; ovlivňován teplotou

tento výraz je použit například v následujících článcích: Koloběh vody v přírodě (1. díl) – Srážky

Jak můžu snížit kondenzaci vlhkosti na oknech? Občas se stává, že se na oknech sráží vlhkost, která někdy v zimě mrzne. Může to být způsobeno rozpraskaným rámem, nedobře utěsněným křídlem nebo můžou být okna nesprávně namontována. Pak je náprava jasná. Někdy se ale okna (zejména zevnitř) rosí i když jsou okna v pořádku. Stává se to tehdy, pokud je ve vzduchu příliš mnoho vlhkosti. Pokud se vodní pára ve vzduchu setká se studeným povrchem, zkondenzuje, případně namrzne. Pozor: Ve studeném počasí nemůže vzduch obsáhnout tolik vodní páry jako v teplém počasí. Proto v zimě se kondenzace projevuje nejčastěji.

Tento problém lze eliminovat dostatečným větráním nebo jiným způsobem(snížení vlhkosti). Můžete zkusit následující věci:

Zapněte větráky, klimatizaci a ventilátory v oblastech, kde je hodně vlhkosti (koupelny, kuchyně, sklepy, …) na delší čas než obvykle. Pokud používáte zvlhčovače prostředí (výparníky, …) přestaňte. Méně zalévejte květiny. Sprchujte se kratší dobu. Při vaření používejte pokličky. Tím snížíte vlhkost v kuchyni. Jestliže vlhkost stále přetrvává, je vhodné se poradit s odborníkem. Problém můžete konzultovat i s odborníky na vytápění.

Příčiny vzniku kondenzačních vodních par Důsledky Opatření pro zmírnění kondenzace dodatečné utěsnění oken v bytě

stoupá relativní vlhkost vzduchu, zatímco teplotní poměry zustávají téměř nezměněny Dodatečné větrání, několikrát za den po dobu min. 10 minut, nárazové větrání, korigováné teploty vzduchu v místnosti snížení teploty v místnosti stoupá relativní vlhkost vzduchu, výměna vzduchu je nepostačující dodatečné větrání, nekolikrát za den po dobu min. 10 minut. nárazové vetrání, korigováné teploty vzduchu v místnosti velkoplošný nábytek u vnějších stěn povrchové teploty stěn za nábytkem klesají; relativní vlhkost stoupá, když produkce vlhkosti zůstává stejná Více topit, nárazově prohřát místnost a pak temperovat. Vlhkost dodaná praním, vařením, zaléváním květin dočasné prudké stoupání relativní vlhkosti vzduchu dočasné otevření oken vytápění bytu z kuchyně při otevřených dveří relativní vlhkost stoupá, zvlášte u místností s nízkou teplotou vzduchu zavřít dveře k jiným místnostem a tyto pak samostatně vytápět husté záclony před okny klesající povrchové teploty vlivem izolujícímu účinku vrstvy vzduchu za záclonou vyříznout podélné otvory v parapetu pro průnik teplého vzduchu, aby se zvýšily povrchové teploty (vlhký byt v létě) stavební vlhkost v novostavbě stálé odevzdávání vlhkosti v důsledku toho stoupá relativní vlhkost vzduchu zesílené větrání a vytápění během zimy okenní parapet překrývá topné těleso, takže teplý vzduch nemůže přímo do prostoru pokles povrchové teploty okna vyříznout podélné otvory v parapetu pro průnik teplého vzduchu, aby se zvýšily povrchové teploty příliš hluboké zabudování oken v silném zdivu prostup chladu kolem rámu okna zdí izolovat špaletu topná tělesa nejsou zabudována pod okny klesají povrchové teploty oken, protože okenní prostor není vyhříván zlepšit izolaci stavebních prvků

Bližší informace najdete zde (o větrání), zde (o izolačním zasklení) a zde (o termoizolačních vlastnostech oken).

V konkrétním případě je vhodné se poradit s odborníkem. Třeba s námi.

Zpět