Markýza, externí žaluzie nebo externí reflexní fólie?

Markýza, externí žaluzie nebo externí reflexní fólie?

Se slunečními paprsky přichází také otázka jak zabránit změně ložnice, obývacího nebo dětského pokoje v saunu. Současný trh nabízí několik možných řešení, ale jaká varianta je ta nejlepší? Vždy záleží na osobní preferenci. Abychom Vám pomohli v rozhodování, přinášíme porovnání instalace markýzy, externích žaluzií a externích reflexních fólií.

První otázka, která nás nejvíce zajímá je, která ze zmíněných variant je nejúčinnější. Pokud budeme porovnávat účinnost, konečný žádaný efekt je u všech těchto variant velmi vyrovnaný. Zásadní rozdíly nacházíme ve způsobu instalace, demontáži, obsluhy a nákladů. Instalace markýz a externích žaluzií je nekompromisním zásahem a změnou celkového designu pláště budovy. Z tohoto důvodu mohou být překážkou v realizaci požadavky památkářů, kteří tuto instalaci často nepovolují. Oproti tomu externí fólie, které jsou dostupné jak v tónech reflexně stříbrných, jenž jsou žádaným ekvivalentem zejména pro veřejné budovy a kancelářské prostory, kdy budově dodají svěží nádech, tak i v decentním provedení reflexně šedivé řady, rovněž v několika možných variantách zatmavení fólie. Pokud porovnáváme samotnou instalaci, v případě markýz a externích žaluzií se jedná o komplikovanější provedení. Aplikace fólií, kde i jejich případná pozdější demontáž ( strhnutí fólie a vyčištění skla ) je velmi jednoduchá.

Markýzi a externí žaluzie nám nabízí dynamické použití. Je zde možná regulace podle aktuální potřeby zastínění. Na druhou stranu, v tomto ohledu je i jistá nevýhoda, když opravdu potřebujeme zabránit přehřívání místnosti, zatažením markýz nebo externích žaluzií nám v místnostech vzniká znatelné šero. Externí fólie jsou v tomto ohledu trvalou a neměnnou změnou nenáročnou na údržbu s možností výběru vhodného tónu fólie vzhledem k specifikám každé místnosti. Pro zachování estetičnosti fólie je doporučeno mytí čtyřikrát ročně. Mytí okna s fólií je stejné jako při běžné údržbě skel. Procházející světlo do místnosti skrz fólie je homogenní a jistě příjemnou vlastností je i jejich požadavek na nulovou obsluhu. Posledním rozdílem, který je pro výběr bezpochyby důležitý je cena. V tomto směru jsou fólie dostupnější cenovou variantou.

Záleží tedy na osobních preferencích, zda-li chceme trvalou změnu propustnosti světla do místnosti nebo preferujeme možnost regulace. V jaké výši se bude pohybovat investice a zásadní a konečná otázka, do jaké míry si přejeme ovlivnit stávající vzhled budovy.

Závěrem lze výběr vhodného stínícího systému shrnout do následujících kritérií:

Výběr systému podle investičních nákladů.

Vyhovuje nám trvalá změna propustnosti světla nebo požadujeme regulaci osvětlení.

Která varianta zastínění bude akceptována stavebním úřadem a památkáři.

Zpět